Головна Пошук Зворотній зв'язок Карта сайта
Програма розвитку тваринництва для Запорізької області
 

Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства"
 

Науково-інноваційний центр "ІНТЕГРАЦІЯ"
 

 

СЕМІНАР-ДІАЛОГ

 

БІОГАЗ: ПРОБЛЕМИ І РІШЕННЯ

27 березня в Інституті механізації тваринництва Української академії аграрних наук (ІМТ УААН) пройшов семінар-діалог «Біогаз: проблеми і рішення», Семінар запланований, як один з кроків в рамках виконання Розпорядження Кабінету міністрів України, від 12 лютого 2009 року № 217.

Організатори семінару - Головне управління агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації і ІМТ УААН,   поставили за мету проведення семінару-діалогу технико-технологічне і науково-інформаційне забезпечення розвитку і виробництва біогазу в Запорізькій області.

У роботі семінару-діалогу взяли участь керівники і головні фахівці 9 районів Запорізької області. Це представники сільськогосподарських підприємств, зацікавлені в подальшому розвитку виробництва: ТОВ «Агропромислова компанія»; Агрофірма «Росія» (Бердянський р-н); Агрофірма «Лан» ( Василівський р-н); СПК ім. Фрунзе ( Веселовський р-н); ТОВ «Агрофірма «Відродження» (Дніпропетровська обл.); ТОВ «40 років Жовтня» (Куйбишевський р-н) і ін. Виробничники мали можливість не тільки ознайомитися з презентаціями, вислухати доповіді, але і поставити питання, висловити власну думку про можливість і необхідність впровадження технологій виробництва біогазу.

Відкриваючи роботу семінару-діалогу, начальник Головного управління АПР облдержадміністрації Владимир Анатолійович Журавльов підкреслив, що за наслідками моніторингу, проведеного Управлінням, аграрний комплекс Запорізької області має необхідний ресурсний потенціал для розробки і впровадження сучасних технологій виробництва і використання біогазу. Володимир Анатолійович вказав на актуальність проблеми переходу на альтернативні види енергії, саме в нинішніх економічних умовах, привів дані про використання біогазу в розвинених країнах, де його використання доходить до 20%, тоді як в Україні, на даний момент - менше 1%.

Директор ІМТ УААН, професор, доктор технічних наук Ігор Аркадійович Шевченко акцентував увагу учасників семінару-діалогу на необхідності розуміння комплексного підходу при вибиранні технічних засобів і технології виробництва біогазу в кожному конкретному господарстві.

Виробництво і використання біогазу - це не тільки отримання альтернативного виду енергії, а і вирішення екологічних проблем, пов'язаних з утилізацією і переробкою відходів АПК і з отриманням органічних добрив, підвищенням врожайності сільськогосподарських культур, відтворенням родючості ґрунтів.

Важливим аспектом отримання необхідних знань наукової основи технологій отримання біогазу для учасників семінару стали презентації наукових співробітників Інституту механізації тваринництва ( к.б.н ., вченого секретаря - Валентини Микитівни Павліченко „Биотехнологические основы анаэробного метанового сбраживания отходов АПК“ Зберегти і завідувача лабораторії агроекології - Олександра Олександровича Ляшенко „Технології і технічні засоби біоконверсії вторинних органічних ресурсів з виробництвом біогазу і добрив“ Зберегти  та   „Закордонний досвід використання біогазових установок“ Зберегти ).

Живий інтерес у учасників семінару-діалогу викликав виступ Ігоря Вікторовича Літвішко - енергетика ППЖК «Запоріжсталь» (презентація - „Біоенергетична установка комбінату "Запоріжсталь"“ Зберегти ), де вже 15 років успішно виробляють і використовують біогаз.

Біоенергетична установка (БЕУ) для виробництва і використання біогазу на свинарському комплексі «Запоріжсталі» була введена в дію в 1992-1993 рр. фірмою « Клаухан » (Данія) з устаткуванням фірмі « Bigadan Ltd ».

У літній період теплові потреби комплексу за рахунок біогазу покриваються на 80...100%. У зимовий період - на 20...40%. Застосовується комп'ютерна система управління процесами. Загальний об'єм реактора - 595 м куб., робочий - 580 м куб.

Важливість і необхідність діалогу представників органів виконавчої влади, науки і виробників сільськогосподарської продукції підкреслив в своєму виступі директор Агрофірми «Росія» (Бердянський р-н) Анатолій Миколайович Ніколенко .

  Його власний досвід здійснення проектів впровадження нових технологічних рішень у виробництво продукції тваринництва свідчить про необхідність ухвалення змін в законодавчій базі України, в розробці власних інноваційно-інвестиційних проектів з участю в їх розробці вітчизняних проектно-технологічних і науково-дослідних організацій.

На завершення семінару-діалогу учасниками було ухвалено рішення про необхідність:

1. Визначення державного органу, відповідального за розвиток енергетичного використання сільськогосподарських органічних відходів і біомаси

2. Вивченні реального попиту і об'єктів щодо впровадження технологій і устаткування для виробництва біогазу і високоякісних органічних добрив

3. Розробки регіональної програми розвитку біоенергетичного сектора в Запорізькій області

4. Розробки і впровадженні пілотного проекту технології і біоенергетичної установки з урахуванням енергетичних, агротехнічних і екологічних потреб сільськогосподарських підприємств по регіонах Запорізької області

5. Моніторингу сільськогосподарських підприємств, які ваблять антропогенне навантаження на навколишнє середовище і потребують невідкладного впровадження біоконверсніх технологій з переробки органічних відходів

6. Цільової підтримки науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт із створення біоенергетичного устаткування для подальшого освоєння його в серійному виробництві.